Läkemedel


Här hittar du de ibuprofen läkemedel som finns tillsammans med information om tillverkaren av läkemedlet.

Ibuprofen läkemedel finns under flera olika namn, från olika tillverkare. Det de har gemensamt är att de alla innehåller ibuprofen.

Hur du vet vilka ibuprofen läkemedel som finns

De mest kända läkemedlen med ibuprofen är Ipren och Ibumetin. Det finns en rad andra som t.ex. Alindrin och Burana.

Flera läkemedel har också ett namn som är en kombination av namnet på substansen, ibuprofen, tillsammans med tillverkarens namn. T.ex. Ibuprofen Apofri och Ibuprofen Orifarm. Dessa kallas generiska läkemedel.

Generiska läkemedel kan tillverkas efter att patentet för läkemedlet gått ut. Det är då fritt fram för andra tillverkare att ta fram ett likadant läkemedel. Generiska läkemedel har samma funktion och effekt som märkesläkemedlet.

Ibuprofen tabletter finns i olika doser eller styrkor; 200 mg, 400 mg och 600 mg. 200 mg och 400 mg är receptfria medan 600 mg är receptbelagt. Ibuprofen finns även som gel, vilket är receptfritt.

Ett av läkemedlen, Ardinex, är ett kombinationsläkemedel som förutom Ibuprofen även innehåller Kodein och det är beroendeframkallande.

Ett annat av läkemedlen, Pedea, är en injektionsvätska som används för hjärtbehandling på spädbarn. Det kallas särläkemedel (orphan drug).

Läkemedel med aktiv substans ibuprofen

Här är den aktuella listan med ibuprofen läkemedel, tillsammans med tillverkarens namn.

  • Alindrin®, Recip
  • Ardinex®, Mundipharma
  • Brufen Retard, Abbott
  • Brufen®, Abbott
  • Burana®, Orion Pharma
  • Ibumax, Vitabalans Oy
  • Ibumetin®, Nycomed
  • Ibuprofen Actavis, Actavis
  • Ibuprofen Apofri, Apofri
  • Ibuprofen Orifarm, Orifarm Generics
  • Ibuprofen ratiopharm, Teva
  • Ipren, McNeil
  • Nurofen Apelsin, Reckitt Benckiser Healthcare
  • Pedea®, Orphan Europe Nordic